Нові тенденції в індустрії пакування

Нові тенденції в індустрії пакування

Нові тенденції в індустрії пакування

Індустрія упакування харчових продуктів є динамічною та високо конкурентною, а виробники завжди звертають прискіпливу увагу на упакування, яка може забезпечити споживачам підвищену зручність та триваліший термін зберігання за меншу вартість, у порівнянні з упаковуванням конкурента. Продовольча індустрія чудово розуміє, що споживачі хочуть нововведення та отримання цінності від них. В такому випадку ми можемо схарактеризувати компанію як та що на хвилі розвитку або стагнації. З огляду на розмір та різноманітність індустрії спаковування продуктів, цей короткий огляд може торкатися лише кількох основних тенденцій та інновацій.

1. Матеріальна заміна

Протягом кількох останніх десятиліть відбулися суттєві зміни у відносних пропорціях упакування: скло, метал, папір та пластмаси, які використовуються для упакування. Найбільш помітним стає перехід від скла (і в меншій мірі від металу) до пластмас, наприклад, більшість напоїв, в даний час упаковані в поліетилентерефталат (ПЕТ). Пройшло всього 40 років з моменту появи на ринку першої ПЕТ пляшки, і її зростання з того часу було надзвичайно успішним. Останнім великим ринками де панує скло, але вони знаходяться під загрозою з боку ПЕТ, є вино і пиво, і нещодавно компанія Sidel створила пастеризовану ПЕТ-пляшку, яка розливає бочкове шампанське в пластикові пивні пляшки.

Sidel

(мал. 1)

Вони також використовують коронований ковпачок, який разом з типовою пивною основою забезпечує вигляд пивної скляної пляшки. Об’єм 330 мл, пляшка важить всього 28 г, що на 86% менше середньої еквівалентної скляної пляшки; також є пляшка 600 мл. Звітний термін зберігання до 6 місяців базується на ПЕТ пляшку з ручкою. Його легка вага та зручність, стануть основою популярності серед споживачів.

2. Легкість

Легка вага набувала популярності десятиліттями, головним чином шляхом економії, але останнім часом це обумовлено екологічними проблемами. Саме тоді, коли ви вважаєте, що мінімальний ліміт ваги досягнуто, індустрія переходить на новий рівень. Наприклад, нова пляшка Krones PET Lite 9.9 важить всього 9,9 г, що для пляшки з газованим напоєм об’ємом 500 мл на 30-45% легша у порівнянні з тарою ПЕТ на ринку. Прямий друк на пляшці означає, що етикетки не потрібні, а спеціальна обробка на шиї дозволяє прикріпи рисунок. Ще одним недавнім прикладом є Sidel RightWeight (рис. 2) ПЕТ 500 мл пляшки для води, яка важить всього 7,95 г. Щоб поставити це в контексті порівняння, середня вага промисловості становить 12 г, а в 1985 р. вага аналогічної пляшки становила 28 г. Окрім того, що вона легша, ця пляшка витримує на 32% більше навантажень.

Sidel Right

Sidel RightWeight (рис. 2)

3. Розумні етикетки

Універсальний код продукту - символи штрихового коду, які використовуються для сканування тари у точці продажу. Він широко використовувався на харчові продукти та інших пакуваннях з моменту його запуску в 1974 році на 10 пачках жувальної гумки. Тепер на пакетах з'являються різні символи штрихового коду, які можна читати смартфонами. QR (швидка відповідь) є найпоширенішою - вона може завантажувати ексклюзивний вміст, оновлювати статус Facebook, завантажувати купони, рекламні акції та музику та запрошувати своїх друзів приєднатися до вас. Гіннес відкрив продукт-активізований QR-код, надрукований на склі, який тільки стає видимим, коли пляшка повна темного пива. Коли пляшка пуста або наповнена блідо-бурштиновим пивом, його не можна побачити.

QR-код Guinness

(мал. 3) QR-код Guinness

4. Стійкість

Незважаючи на те, що стійкість упакування широко обговорюються на конференціях та на сайтах пакувальної тематики, немає сенсу пояснювати що це таке. Багато хто в пакувальній промисловості плутають поняття, споживачі також не обізнані в нюансах і особливостях, а тому для недобросовісних компаній існує потенціал продавати "стійку" тару, коли вони не є такою, вводячи в оману споживачів. Однак єдине визначення стійкої та міцності пакування є нездійсненним, оскільки стійкість пакування залежить від конкретних аспектів його життєвого циклу, таких як виробничий процес, тривалість ланцюга постачання, його використання та, нарешті, можливості його утилізації. Багато професіоналів навіть стверджують, що немає такої речі, як "стійке пакування". Скоріше за все, можна вплинути на зовнішні чинники: покращити виробничий процес, щоб зменшити вплив життєвого циклу та підвищити ефективність ланцюга постачання. Це було підтверджено у висновках до звіту міжнародної асоціації “PwC” від 2012 року, в якому було визначено, що дане поняття сьогодні не є актуальним, оскільки є надто широким, щоб бути корисним на практичному рівні. Крім того, ніхто не може придумати жодного змістовного визначення стійкого пакування. Як наслідок, стійке упакування було замінено більш збалансованим видом ефективного спакування: мінімальні ресурси, мінімізація відходів продукту, ефективність транспортування, а також ефективна утилізація та перероблення вторинної сировини. UK-based INCPEN визначає стійкий ланцюжок постачання та постачання продуктів як систему, яка дозволяє виробляти, розподіляти, використовувати та відновлювати товари з мінімальним впливом на навколишнє середовище за найнижчих соціальних та економічних витрат.

5. Біорозкладні ресурси

Підтримувати чи безперервно відновлювати? Таким питанням останні 100 років задаються лісові господарства. Для того, щоб бути стійким в контексті біологічного ритму життя, споживання ресурсів повинно збігатися зі швидкістю їх відновлення, і тому використання невідновлюваних ресурсів, таких як пластмаси (та метали) з нафтопродуктів, є нестійким. Це призвело до зосередження уваги на поновлюваній та біологічній основі пластику. Природа виробляє 170 мільярдів тонн біомаси на рік шляхом фотосинтезу, поки лише 3-4% цього матеріалу використовується людьми для харчових та непродовольчих цілей. Вуглеводи з біомаси є найбільш багатими відновлюваними ресурсами (75% цієї біомаси) і в даний час розглядаються як сировина для зеленої хімії майбутнього (включаючи біопластику).

В той час скляна тара є на 100% екологічною і для природи не несе жодної шкоди, адже основою будь-якого скла є пісок.

Біоетилен може бути отриманий шляхом каталітичної дегідратації біоетанолу, що утворюється при бродінні вуглеводів, з наступною нормальною полімеризацією для отримання поліетилену (ПЕ). Це не є біологічним процесом і має ті самі властивості, обробку та продуктивність, що й ПЕ з природного газу або нафтові сировини. Основні виробники знаходяться в Бразилії та використовують цукор з тростини як вхідний матеріал. Сучасна “дружня” до природи тара включає зразки міжнародних компаній, наприклад йогуртові чашки (Danone), пляшки з фруктовими соками (Odwalla), пластикові ковпачки та кріплення для коробок асептичного картону (Tetra Pak).

Такі події призвели до появи нової парадигми стійкого пакування харчових продуктів: біобазова, але не біологічно розкладена тара. Про це свідчить також ПЕТ Plantbottle® Coca-Cola, де етиленгліколь та терефталева кислота яку отримують із рослинних цукру та сільськогосподарських залишків. Попри те, що в червні 2015 року в Мілані була випущена пляшечка на 100% із біомаси, пройде від п'яти до восьми років, перш ніж вона буде доступна у комерційних кількостях, і досягне цінового паритету (що дорівнює ціні виробництва поточних ПЕТ-пляшок Coca-Cola). До 2018 року Хайнц і Данон також матимуть доступ до цієї пляшки.

Дуже захопливі досліди, проведенеі компанією Avantium в Нідерландах, призвели до появи нового поліефіру: поліетиленфуранату (PEF), аналога ПЕТ. Основний будівельний блок в PEF, 2,5-фуранікарбонової кислоти (FDCA), одержують з вуглеводів на основі рослин і можуть використовуватися як заміна терефталевої кислоти. PEF може замінити ПЕТ у типових упакуваннях, таких як плівки та, зокрема, пляшки, оскільки він перевершує ПЕТ у багатьох аспектах, особливо в бар'єрних властивостях. Зокрема, бар'єр O2 у PEF у десять разів нижчий, ніж в ПЕТ, бар'єр CO2 у чотири рази, а бар'єр H2O у два рази нижчий, а отже затрачений час на повне розкладання тари також нижчий. В даний час ведеться експериментальне виробництво. Звичайно, правильне кероване вирощування лісу має гарантований майбутній запас паперу та дерев'яних пакувальних матеріалів. На початку цього року компанія Carlsberg оголосила про свої прагнення розвивати першу у світі пляшку з біологічного древесного волокна (литої целюлози) у поєднанні з EcoXpac, яка володіє правами на енергоощадну, технологію імпульсного сушіння, яка, як стверджується, "буде рушійною силою на ринку формованих волокон ". Всі частини пляшки, включаючи ковпаки, повинні бути виготовлені з використанням лише біологічно розбавлених матеріалів", щоб вони були відповідальним чином перероблені.

Виникає питання про те, чому біорозкладна тара настільки популярна серед широкого загалу населення та засобів масової інформації. Для багатьох споживачів біологічне розкладання є "природною якістю" - це те, що робить природа, а значить за замовчування це повинно бути добре! Більшість вважають, що біологічно розбавлена упаковка дозволить розв'язувати проблему твердих відходів плюс проблему сміття, хоча в деяких містах збирають та компостують зелені відходи. Деякі організації навіть класифікуються як виробники "стійкого пакування", тобто ті що виготовляють продукцію з біологічно активного біодисперсного пластика. Але перетворення твердого матеріалу в газ через біодеструкцію або компостування не може є надто популярним серед широкого загалу. Набагато легше переробити або відновити вкладену енергію шляхом спалення. Існує потреба закрити цикл ресурсу та максимально використовувати матеріал, а не просто використовувати його один раз.

Оцінка життєвого циклу (LCA) визначає кількість ресурсів і енергії, а також екологічне навантаження на весь життєвий цикл пакування та використовується для демонстрації, істотних змін, що впливають на навколишнє середовище. Однак висновки не можна екстраполювати, щоб забезпечити універсальні узагальнення, оскільки результати є специфічними для точної досліджуваної системи. Є кілька програмних пакетів, доступних для виконання LCA, і недавнє дослідження в Україні виявило, що результати чотирьох програмних систем LCA не показують точного результату про вплив на навколишнє середовище. Істотна стурбованість полягала в тому, що деякі результати більш ніж на порядок відрізняються від державних програм, що виникли у всіх чотирьох категоріях впливу які поділили на пакети. Крім того, всі чотири програмних системи суперечили одна одній у кількох пунктах порівняння.

Pawelzik et al. повідомили, що, хоча на міжнародному рівні узгоджені стандарти ДОА (ISO 14040 і 14044) надають загальні рекомендації щодо оцінки впливу продуктів та послуг на навколишнє середовище, вони не враховують деталі, які мають особливе значення для життєвого циклу біологічних матеріалів. Зокрема, обробка біогенного запасу вуглецю має вирішальне значення для кількісного визначення викидів парникових газів матеріалах з біомаси у порівнянні з матеріалами на основі нафти.

Інновації

Винахід - це створення нової ідеї, концепції, пристрою чи процесу, тоді як інновації перетворюють нову концепцію в комерційний успіх. Звідси випливає, що це не інновація, поки клієнт не заявляє про це! Одним словом, інновації = винахід + експлуатація. Хоча патентна література повна винаходів, мало хто коли-небудь кваліфікуються як інновації. Драйвери для інноваційної упаковки включають винахід, швидкозмінні соціальні тенденції, рентабельність, диференціацію, екологічну обізнаність та стійкість.

Серед останніх нововведень, що знаходять застосування в області пакування харчових продуктів, є :

  • полімерно-глинисті нанокомпозити, покращені плазмою;
  • хімічне осадження парів (використовується для депонування вуглеводневих плівок - іноді називають аморфним вуглецем - на різних підкладках, використовуючи, наприклад, ацетилен у плазмі) та осадження атомарного шару, що дозволяє поліпшити бар'єрні властивості пластику та (у деяких випадках) паперового пакування.

Осадження атомного шару (ALD)

ALD була винайдена в 1974 році доктором Туомо Сунтола в університеті Хельсінкі. Це поверхневий контроль, тонкого плівкового шару процес осадження на основі самозакінчених газово-твердих реакцій. У пакуванні застосовуються оксиди металів, такі як Al2O3, SiO2 та ZnO, і шару окису 10 нм зазвичай зменшує швидкість передачі кисню в 10 разів. Останнім часом швидкість передачі водяної пари (WVTR) ~ 6 x 10-3 г m-2 день-1 для ПЕТ, що використовує атмосферний АЛД при температурі осадження 50 ° С, і, коли цей винахід буде комерціалізований, це матиме суттєвий вплив на структури харчового упакування. Дана теорія не придатна у контексті застосування до скляної тари.

LiquiGlide

LiquiGlide

Заснована у 2012 році в рамках дослідження MIT, покриття LiquiGlide дозволяють легко переміщати в'язку рідини завдяки постійно мокрим слизьким поверхням. Покриття складаються з двох шарів: пористого твердого шару та просочувального рідкого шару. Перші споживчі продукти з покриттями LiquiGlide поступили на полиці наприкінці 2015 року, включаючи майонез та кетчуп (рисунок 4). Переваги включають скорочення відходів, збільшення споживчої вартості та усунення необхідності складних насосних модулів та систем дозування / закриття.